STIPULATIONS FOR PROPORTIONING
1 Grade designation :- M 35
2 Type of cement :- OPC -43 Grade
3 Name of cement :- OPC -43 Grade Cement
4 Maximum nominal size of agg. :- 20 mm
5 Source of Coarse aggregate :- Stone Quarry
6 Source of Fine aggregate :- River Ghat
7 Minimum Cement content :- 320 Kg/cum As per IS-456,2000 Table No : 5
8 Maximum water Cement ratio :- 0.45 As per IS- 456 Table. No : 5
9 Workability (Slump) :- 100 mm ( Heavily reinforced beam section)
10 Exposure condition :- Severe
11 Method of concrete placing :- Pumping
12 Degree of supervision :- Good
13 Type of aggregate :- Crushed aggregate
14Admixture Name & type :-Sika (sikament 2004ns)
TEST DATA FOR MATERIALS
1 Source Cement used :- OPC -43 Grade
2 Specific Gravity of Cement :- 3.150
3 Source of Admixture Used :- Sika (sikament 2004ns)
4 Specific Gravity of Admixture :- 1.09
5 Specific Gravity of Aggregate
a) Coarse Aggregate
i) 20mm Agg . :- 2.918
ii) 10mm Agg. :- 2.894
b) Fine Aggregate:- 2.568
6 Water Absorption of Aggregate
a) Coarse Aggregate
i) 20mm Agg. :- 0.32%
ii) 10mm Agg. :- 0.70%
b) Fine Aggregate:- 1.50%
7 Free (Surface) Moisture
a) Coarse Aggregate
i) 20mm Agg :- Nil
ii) 10mm Agg :- Nil
b) Fine Aggregate :- Nil
8 Sieve Analysis of Aggregate
a) Coarse Aggregate
b) Fine Aggregate :- Conforming to grading Zone II of Table-2 IS:-383
TAGET STRENGTH FOR MIX PROPORTION :
T= 35 + 1.65 x 5 = 43.25 N/mm2 or 35+6.5 = 41.5 N/mm2
Adopted T= 43.25 N/mm2.
(Standard Deviation X=6.5, S = 5 (For M-35) As per IS:10262-2019 Table No 2. & IS:456-2000 Table No.- 8.)
SELECTION OF WATER-CEMENT RATIO
From Table 5 of 456 Maximum water-cement ratio = 0.45
For OPC 43 and Target strength =43.25 N/mm2 from graph water-cement ratio adopted=0.39
0.39 < 0.45 , Hence O.K.
SELECTION OF WATER CONTENT
From Table-2 IS 10262:2009, Maximum water content Per Cubic meter = 186 kg (for 25 to 50 mm slump range) for 20 mm aggregate.
For 20 mm Nominal Maximum Size of aggregate estimated water content for 100 mm slump
= 186 + 6/100 x 186 = 197 kg
As admixture is used, water content can be reduced upto 25 %.
Hence the arrived water content 197 x 0.75 = 147.75 say 148 kg
CALCULATION OF CEMENT CONTENT
Water- cement ratio = 0.39
Cement content = Water content / Water-Cement ratio = 148/0.39 = 380 kg >320 kg Hence, O.K
for RCC (Maximum cement content As per IS-456 Clause No, 8.2.4.2 ) =450 kg/m3
In our case cement content = 380 Kg/m3<450 Kg/m3
PROPORTION OF VOLUME OF COARSE AGGREGATE AND FINE AGGREGATE CONTENT
From Table 3 IS 10262 :2009 , Volume of coarse aggregate corresponding to 20 mm size aggregate and fine aggregate (Zone II) for water cement ratio of 0.50=0.62
If present water /cement ratio is remain 0.39 . Therefore volume of C.A is required to be increased the amount of 0.022 and it becomes 0.62+0.022 = 0.642.{0.01 increase in CA volume per 0.05 lower wc ratio than 0.50 wc ratio. As the water cement ratio is lowered by 0.11, the volume of coarse agg. is increased by [0.01/0.05 x 0.11]=0.022}
Calculation :-{0.62 + [0.01/0.05 x 0.11]=0.62 + 0.022 =0.642}
Therefore volume of coarse aggregate= 0.642
i) 20mm Agg. 60% = 0.385
ii) 10mm Agg. 40% = 0.642-0.385=0.257
Sothat volume of fine aggregate =
1- 0.642 = 0.358
 |
Volume of coarse aggregates wrt size and zone |
MIX CALCULATION
The mix calculation per unit volume of concrete shall be as follows
a) Volume of Concrete to be designed = 1 m3
b) Volume of air entrapped 1%
b) Volume of Cement = Mass of Cement / Specific Gravity of Cement x1/1000
= 380/3.15 x 1/1000 = 0.121 m3
c) Volume of Water = Mass of Water / Specific Gravity of Water x 1/1000
= 148/1 x 1/1000 = 0.148 m3
d) Volume of Admixture 1% by mass of cementations material = Mass of admixture / Specific Gravity of Admixture x 1/1000 =3.8 /1.09 x 1/1000 = 0.0035 m3
e) Volume of All in aggregate = {(a-b)-(b+c+d)}
= { (1-0.01)- (0.121+.0.148+0.0035)}= 0.718 m3
f) Mass of coarse Aggregate 20 mm = e * Percent of coarse aggregate * Specific gravity of coarse aggregates x 1000
= 0.718 x 0.385 x 2.918 x 1000 =806.62 kg/m3
g) Mass of coarse Aggregate 10 mm = e * Percent of coarse aggregate * Specific gravity of coarse aggregates x 1000
= 0.718 x 0.257 x 2.894 x 1000 =534.02 kg/m3
f) Mass of fine Aggregate = e * Percent of coarse aggregate * Specific gravity of fine aggregates x 1000
= 0.718 x 0.358 x 2.568 x 1000 =660.090 kg/m3
SSD CONDITION MIX & DRY CONDITION PROPORTIONS
MIX PROPORTION FOR TRIAL [ Aggregate in Dry Condition]
Quantity of materials required for per unit bag of cement are given below
Cement – 50 kg 20 mm Agg. – 105.79 kg
Water – 21.61 Ltr 10 mm Agg. – 69.77 kg
Admixture- 0.500 kg Fine Agg- 85.55 kg
- Aggregates only in dry condition shall be used
- Extra water needed for absorption of CA and FA